Dla cichych osób z głośnymi marzeniami

15
Sty

0

Czy introwertyk może odnieść sukces w biznesie?

„Człowiek sukcesu”, czyli kto właściwie?

Myśląc „człowiek sukcesu” większość osób wyobraża sobie charyzmatycznego mężczyznę  w dobrze skrojonym garniturze, atletycznej sylwetce, idealnie ściętych włosach. Jednak to co najistotniejsze, to jego mocny, dominujący głos, swoboda z jaką wyraża  opinie, mówi o swojej pracy, osiągnięciach. Łatwo nawiązuje kontakty, wie jak „zabłysnąć”, przez co jest w centrum zainteresowania.

A co wtedy, gdy ktoś nie do końca pasuje do tego wizerunku (i nie chodzi mi tutaj o tekstylne bezguście)? Czy osoba cicha i spokojna z góry jest skazana na porażkę? Czy powinna tkwić w pracy, która jest poniżej jej aspiracji, która nie daje satysfakcji, nie inspiruje do rozwoju?

Otóż odpowiedź, to zdecydowane, stanowcze NIE !!!

Dowód? Bardzo proszę:

  • Mark Zuckerberg – główny twórca Facebooka –w zaciszu swojego studenckiego pokoju stworzył podstawy najpopularniejszego na świecie portalu społecznościowego

  • Steve Wozniak – współtwórca Apple, jego zamiłowanie do technologii i długie godziny spędzone w twórczej  samotności, doprowadziły, do stworzenie wraz z Stevem Jobsem kultowej firmy komputerowej Apple

  • Warren Buffet – światowej sławy inwestor giełdowy, nazywany magnatem biznesu, od wielu lat jeden z najbogatszych ludzi na świecie. 
  • Bill Gates – myślę, że nie trzeba nikomu przedstawiać, współzałożyciela firmy Microsoft 

Co osoby te mają ze sobą wspólnego? Nie tylko są światowej sławy biznesmenami, ale wszyscy czworo są introwertykami i jak widać, wcale im to nie zaszkodziło. Wprost przeciwnie, introwersja jest KLUCZEM do ich sukcesu.

Okazuje się, że typowe cechy ekstrawertyka – otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów, pewność siebie są pomocne w prowadzeniu biznesu, ale bycie czarującym, czy dominującym w żadnej mierze nie jest wystarczające, by osiągnąć sukces. 

To właśnie cechy typowe dla introwertyków są tak ważne do osiągnięcia sukcesu w biznesie.

Umiejętność słuchania, wnikliwej obserwacji, głębokiej koncentracji, upór i konsekwencja, umiejętność pracy w odosobnieniu, budowanie głębokich, trwałych relacji to solidne fundamenty, na których może powstać każde przedsięwzięcie.

Prawdopodobnie żaden wielki projekt, wynalazek, czy dzieło nie powstało w wyniku tak dziś popularnej, zespołowej „burzy mózgów”. Wielkie rzeczy rodziły się w umysłach tych, którzy pracowali w odosobnieniu, bez zakłóceń ze strony innych ludzi.

Przykład:

Albert Einstein – dumny właściciel gigantycznego umysłu, który jak się okazuje, był introwertykiem.

Ale jest jeden warunek. Nie możemy udawać kogoś kim nie jesteśmy. Nie próbujmy, być bardziej towarzyscy, rozgadani, pewni siebie, niż w rzeczywistości jesteśmy.

Tylko wtedy, gdy jesteśmy sobą, możemy stworzyć coś wielkiego.

TWOJA OPINIA

Czy według Ciebie wymienione cechy są wystarczające by introwertyk mógł spróbować swoich sił w biznesie?

Napisz co myślisz – Twoje zdanie jest dla mnie ważne.

 

Jeśli podoba Ci się to co czytasz, zapisz się na bezpłatny newsletter – praktyczne wskazówki trafią prosto do Twojej skrzynki.

[FM_form id=”1″]

 

 

 

Brak komentarzy

Odpowiedz