Przejdź do paska narzędzi
Dla cichych osób z głośnymi marzeniami

27
Lip

0

Introwertyk w biurowej dżungli – jak pokazać swoje atuty?

Czy introwertyk może zostać człowiekiem sukcesu w pracy? Być liderem i nie przemykać bezszelestnie pod obstrzałem pytań współpracowników?

Wyjście przed szereg ekstrawertyków może wydawać się kłopotliwe na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości introwertycy mają mnóstwo zalet, które umiejętnie wykorzystane pozwolą budować profesjonalny wizerunek w zgodzie ze swoim charakterem. Dziś podpowiadam jak poradzić sobie w biurowym gąszczu współpracowników i przełożonego.

Czujna obserwacja

Jak najprościej zaistnieć w otoczeniu? Głośno i dobitnie wyrażać swoje zdanie. Dla introwertyka po pierwsze to nie bułka z masłem, po drugie – trzeba znaleźć publiczność, która wysłucha wywodu. Tymczasem to uważne słuchanie i umiejętne obserwowanie mowy ciała są dwiema wyjątkowo przydatnymi umiejętnościami. Rzeczowe, wyważone wypowiedzi są zawsze cenniejsze w oczach przełożonego niż paplanina. Skuteczne komunikowanie się to podstawa relacji międzyludzkich, zarówno biznesowych i prywatnych.

Ważne jest też, aby nie dać się zagadać. Krótka pauza, którą zrobisz w wypowiedzi może sprowokować współpracownika do rozpoczęcia nowego wątku. Jeśli nie mamy nic przeciwko temu – super. W innym przypadku warto spokojnie wrócić do tematu, doceniając uwagę rozmówcy i obiecując powrót do niej za moment.

Daj się lepiej poznać

Morze inspiracji i kreatywnych rozwiązań – to wszystko może chować się w umyśle introwertyka. Pieczołowicie zbierane myśli, nawet najciekawsze nie przełożą się na sukces, jeśli nie zostaną głośno wypowiedziane. Genialne pomysły powinny zostać przedstawione – nie warto ich chomikować. Gdy siedzimy cicho podczas burzy kreatywnej w pracy lub zebrania z czasem niestety zaczynamy tracić znaczenie. Zabierzmy głos, gdy dzieją się sprawy, które nas dotyczą. Bądźmy aktywni w pracy – nawet kiwanie głową podczas wysłuchiwania kogoś jest sygnałem, że jesteśmy nie tylko ciałem, ale i duchem. Pokażmy swoje zainteresowanie i chęć zrozumienia.

A jeśli o pokazywaniu siebie mowa – introwertyk pewnie nie będzie najbardziej rozgadaną osobą w biurze, która radośnie plotkuje z każdym. Zamiast tego, może skoncentrować się na kluczowych relacjach – budując swój biznesowy wizerunek w oczach,  na których najbardziej mu zależy. Warto rozwijać kontakty i dbać o pozyskane informacje – może kiedyś będzie okazja do ich ponownego wykorzystania. 

Pokazywanie siebie jako eksperta to nie tylko aktywny udział w dyskusjach. Dla introwertyków z lekkimi piórem szansą mogą być wszelkie publikacje, w których można podzielić się wiedzą. Czy to wewnętrzny kwartalnik czy pismo branżowe – mądre, celne spojrzenie jest zawsze w cenie i pomaga w pozycjonowaniu swojego wizerunku. Czy introwertyk może być liderem, ekspertem i ważnym członkiem społeczności w pracy? Zdecydowanie tak!

Drodzy introwertycy, napiszcie komentarzu jak radzicie sobie w biurowych korytarzach zajętych przez ekstrawertyków – wasze rady będą na pewno ciekawe!

 

 

Brak komentarzy

Odpowiedz