Przejdź do paska narzędzi
Dla cichych osób z głośnymi marzeniami

27
Sty

0

Jak szukać pracy w świecie ekstrawertyków?

Dziś większość pracodawców  w ogłoszeniach poszukuje młodych i dynamicznych osób, które potrafią pracować w zespole. Jakie szanse wobec takich wymagań ma introwertyk, preferujący samotność? Na rozmowie kwalifikacyjnej może skłamać, że kocha ludzi i ich towarzystwo, ale co dalej? Czy taka osoba może być dobrym pracownikiem?  Na pewno! Wystarczy w odpowiedni sposób wyeksponować swoje umiejętności.

CV introwertyka – mocne strony

Introwertycy już na starcie mają pewną przewagę nad ekstrawertykami. Ci drudzy często improwizują, traktują sprawy mniej poważnie i z wrodzoną lekkością oraz optymizmem są przekonani, że uda im się na żywo odpowiednio zaprezentować. Tymczasem introwertyk znając siebie, nie odważy się przyjść na rozmowę kwalifikacyjną nieprzygotowany. Wie, że nie będzie nadrabiać rozbrajającym uśmiechem, dlatego podchodzi do niej strategicznie – to duży plus! Już na początku przygody z potencjalną pracą, można wykazać się zaangażowaniem i znajomością tematu.

Dodatkowo introwertyk nie jest rozporoszony, łatwiej mu się skupić i poświęcić całą uwagę rozmówcy – z tego powodu introwertycy mogą być świetnymi sprzedawcami. O idealnej pracy dla introwertyka przeczytacie jeszcze poniżej – wróćmy jeszcze do jego mocnych stron.

W czasach, w których sporo osób plecie co im ślina na język przyniesie, rozwaga introwertyków jest na wagę złota. Lepiej powiedzieć słowo za mało niż za dużo. Poza przemyślaną komunikacją, warto podkreślić predyspozycje do chłodnej oceny rzeczywistości. Przed skupionym introwertykiem nie umknie żaden szczegół – w tym podczas rozmowy z drugą osobą. Dla introwertyka bardziej liczy się jakość niż ilość, dlatego pracując w małym zespole, maksymalnie skupia się na pojedynczych interakcjach. 

Gdzie introwertyk powinien szukać pracy?

Poza wspomnianą sprzedażą, introwertycy świetnie radzą sobie w świecie słów czy liczb. Będą skrupulatnymi księgowymi, precyzyjnymi testerami oprogramowania czy rzetelnymi redaktorami. Introwertyk ze swoją wrodzoną dokładnością może być także doskonałym liderem i z powodzeniem zarządzać zespołem. Wymarzona praca to taka, która pozwala wykazywać się cierpliwością i zdolnościami do analizy. Nie dla introwertyka multi-tasking, czyli realizowanie wielu zadań jednocześnie.

Jak zaprezentować się na tle ekstrawertyków?

To, że nie introwertyk nie czuje się na siłach, żeby wyrywać się do odpowiedzi na forum nie znaczy, że nie może zaprezentować się jako ekspert. Pomagać można za pośrednictwem Internetu, na portalach i forach branżowych. Można także prowadzić bloga, który pokazuje nie tylko wiedzę w temacie, ale i umiejętności pisania i rzeczowego komentowania pewnych zjawisk. Na zakończenie każdego projektu warto również poprosić o referencje, które poświadczą o zaangażowaniu w działanie.

Powodzenia!

Brak komentarzy

Odpowiedz