Dla cichych osób z głośnymi marzeniami

Osoba nieśmiała może czuć się tak, jakby żyła pod mikroskopem, otoczona grupą szalonych naukowców, chcących analizować każdy zakątek jej duszy, a potem, za zamkniętymi drzwiami drwić z tego co tam znaleźli. Może czuć się tak, jakby szła ulicą w koszuli nocnej. I chociaż żadna z mijanych osób zdaje się tego nie zauważać, ona czuje się jakby była naga.

Spotkania towarzyskie, mogą być równie stresujące, jak rozmowa kwalifikacyjna. Załatwienie sprawy w banku, to katorga taka jak na ustnym egzaminie z fizyki.  

Dlaczego dla ludzi nieśmiałych zwykłe codzienne sytuacje są źródłem lęku?

  Powodów jest wiele, ale przede wszystkim osoba nieśmiała:

  • Nadmiernie przejmuje się tym co inni mogą sobie o niej pomyśleć („padam z głodu, ale gdy poproszę o dokładkę, pomyślą, pewnie, że nie jestem zbyt dobrze wychowana”)
  • Widzi siebie w negatywnym świetle („jestem sztywna jak decha w trumnie, nikogo nie bawi moje towarzystwo”)
  • Czuje się tak, jakby cały czas była obserwowana i oceniana przez otaczających ją ludzi („na pewno, już wszyscy zauważyli, że nie wiem, co to lean sigma green belt i myślą, że jestem głupia”)
  • Nie wie co powiedzieć w danym momencie („no dalej, wysil się na jakiś żart, albo chociaż komentarz, cokolwiek”)
  • Bardzo żle odbiera jakiekolwiek oznaki krytyki pod kierunkiem swojej osoby („on powiedział, że mój pomysł jest niezły, gdyby dodać kilka detali – to znaczy, że kompletnie mu się nie spodobał, pewnie mnie nie znosi, jestem beznadziejna”)

Często dochodzą tu jeszcze fizyczne symptomy, takie jak nadmierne bicie serca, czerwienienie się, ból brzucha, czy oblewanie się potem jak atleta podczas maratonu.  

Niektórzy są nieśmiali tylko w pewnych sytuacjach, inni przez cały czas (nawet w otoczeniu rodziny).

  Nasilenie uczucia nieśmiałości też jest różne. Można czuć pewien dyskomfort wchodząc na przyjęcie pełne nieznajomych, lub drżeć ze strachu zamawiając w restauracji posiłek.  

Czy można pokonać nieśmiałość?  

Na pewno nie istnieje magiczny proszek, który wyleczy nieśmiałość, kiedy Ty będziesz smacznie spać, ale są sprawdzone metody, które są w stanie ujarzmić ją na tyle, żeby móc normalnie funkcjonować i odnosić spektakularne sukcesy na każdym polu życia.   Zaglądaj na naszą stronę i dowiedz się jak tego dokonać. Zapraszam na wspólną wyprawę na szczyt pewności siebie.